Hakkımızda

Ayer Tarım
Tamamı Türk sermayesiyle kurulan AYER TARIM SANAYİ ve TİC. A.Ş. 1992 yılından bu yana, Türk mühendis ve işçi kadrosuyla Aksu - Antalya'da 100 dönüm arazide faaliyet göstermektedir.

55 dönüm bilgisayar donanımlı Richel seralarında, sulama, gübreleme, nemlendirme işleri de tamamen bilgisayar kontrollü sistemlerle gerçekleştirilmektedir.
Kesme çiçekte ihracat kalitesinde ve bütün yıla yayılmış gül ve anthurium yetiştiriciliği ile ülkenin büyük bölümünde aranan marka haline gelmiş olup çiçekçiler camiasında
"GÜLÜN ADI AYER" sloganını yerleştirmiştir.

Çiçek ıslahçılarının gerbera ve karanfil fidelerinin, AYER seralarında yöreye uyum testleri yapılmakta ve böylelikle çiçek yetiştiricilerimize varyete seçiminde yararlı olan gösteri alanları tesis edilmiştir.
Fidecilikte Antalya'nın ilk firması olan AYER TARIM standart ve aşılı fide olarak toplam 60.000.000 yıllık fide üretimi kapasitesi bulunmaktadır.  


Ayer tarım olarak sebze fidesi ve yerli sebze tohumu islah çalışmalarıyla (domates, patlıcan olmak üzere) hizmet vermektedir. Tohum ıslah çalışmalarda yapan saygın bir kuruluş olarak çeşit denemeleriyle Türk tarımına en kaliteliyi sunmaya devam etmektedir.

Ayer Tarım A.Ş. 1999 yılında sebze tohumculuğu konusunda ülke çiftçisine verimli ve kaliteli ürün veren, nitelikli tohumları en uygun fiyatla sunma amacıyla çalışmalarına başlamıştır.
2001 yılında Ar-Ge çalışmalarının gerçekleştirdiği modern laboratuarının hizmete alınmasından sonra Tarım ve Köy işleri Bakanlığı tarafından 2002 / 67 numara ile "Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu" tescil belgesine layık görülmüştür.
Firmamızın tohum üreticisi kod numarası: 0348dir.
Ayer tarım; Fransada bulunan 1984 yılında kurulmuş olan Scradh adını almış olan Enstitü Astredhor'un 1994'den buyana üyesidir.

Global dünya üzerinde rekabet koşullarının kızışması sonucunda ülke kesme çiçek sektörünün üretiminin azalması sonucu Ayer Tarım 2018 yılı başında gül üretimine son vermiştir.

Ayer tarım ile sektöre gelen İlkleri

  • İlk ithal modern sera
  • İlk bilgisayarlı sulama sistemi
  • İlk Hazır fide fikri ve yapımı
  • İlk sıcak su ile ıstma sistemi
  • İlk Topraksız çiçek üretimi
  • ilk drenaj kontrolü ve buna bağlı sulama sistemleri
  • İlk bitki iklim ihtiyacı düşünülerek planlanan sera
  • İlk hareketli alttan sulama masaları
  • İlk yüksek basınçlı, serinletme ve nemlendirme amaçlı foggin (Sisleme sistemi)

Officier du Mérite Agricole / Tarım Liyakat Nişanı

2010 yılında Kurucumuz ve Yönetim Kurulu başkanımız Ergün Erünal'ın tarım sektörüne yapmış olduğu katkılardan dolayı;
Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi, Ekselansları Sayın Laurent Bili,  Ayer Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ergün Erünal’a Officier du Mérite Agricole nişanını takdim etti.
Tören, Ayer Tarım tesislerinde gerçekleştirildi.

1963 yılında General de Gaulle tarafından ihdas edilen Officier du Mérite Agricole nişanı, en seçkin Fransız nişanlarından biridir. Ulus hizmetinde askeri veya sivil başarılara sahip olanları ödüllendirir.